15 grudnia 2022

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Co zrobić ze zużytym akumulatorem

Zużyte akumulatory samochodowe, podobnie jak te pochodzące z motocykli oraz innych pojazdów czy maszyn przemysłowych, to odpady niebezpieczne. Składowane w nieodpowiedni sposób zagrażają zdrowiu i życiu, mogąc również powodować poważne zanieczyszczenia środowiska. Jeśli podobnie jak tysiące kierowców zastanawiasz się, co zrobić z wyeksploatowaną baterią oraz czy punkt skupu przyjmie od Ciebie złom akumulatorowy, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź nasz poradnik i pozbądź się zalegającego odpadu legalnie i bezpiecznie!

Jak rozpoznać zużyty akumulator?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo wytrzymuje akumulator w samochodzie. Cykl życia tego podzespołu zależy od jego parametrów, pojemności czy sposobu eksploatowania pojazdu. Istnieją jednak pewne obiektywne sygnały, które świadczą o tym, że zbliża się czas jego wymiany. Do najczęstszych należą:

  • spadek napięcia znamionowego,

  • nieosiąganie prawidłowych parametrów ładowania,

  • suchość płyt ołowiowych, powodowana brakiem elektrolitu,

  • pęczniejąca obudowa.

Co zrobić ze starym akumulatorem?

Zużyta jednostka najczęściej zalega w garażu lub na posesji właściciela z prostego powodu – wiele osób zwyczajnie nie wie, gdzie przeprowadzana jest utylizacja akumulatorów samochodowych i czy skup przyjmie od nas złom akumulatorowy. Tymczasem tego rodzaju odpady niezwłocznie po wymontowaniu powinno się przekazywać do odpowiednich firm, specjalizujących się w zbieraniu oraz recyklingu wyeksploatowanych jednostek na podstawie posiadanych zezwoleń.

Warto dodać, że składowanie starych, wyeksploatowanych baterii jest nie tylko niewygodne, ale także niebezpieczne – akumulatorowy złom często nazywany jest ekologiczną bombą z opóźnionym zapłonem. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, jak wiele szkodliwych dla środowiska substancji może przez całe lata wydzielać się z zalegających w nieodpowiednich miejscach zużytych ogniw.

Gdzie i za ile można sprzedać używany akumulator?

Rozwiązaniem problemu uciążliwych dla natury, zabierających cenne miejsce, ale przede wszystkim zagrażających zdrowiu oraz życiu, wyeksploatowanych ogniw jest recykling akumulatorów samochodowych, prowadzony przez firmy zajmujące się ich skupem oraz uzyskiwaniem cennych substancji i podzespołów. Jak nietrudno się domyślić, taki model współpracy może okazać się całkiem opłacalny – sprzedaż złomu to sprawdzony sposób na zdobycie dodatkowej gotówki. Jak dużej? To już zależy od masy wyeksploatowanych jednostek oraz ich rodzaju. Ostateczna cena uzależniona jest m.in. od zawartości cennych metali, masy złomu, ale także od regionu kraju czy indywidualnego cennika przedsiębiorstwa.

PALECZNY – sprawdzony skup akumulatorów!

Oddając wysłużone ogniwa do firmy prowadzącej hurtowy skup akumulatorów, ich recykling oraz utylizację, zyskujesz pewność, że złom akumulatorowy trafi w odpowiednie miejsce, a cały proces przebiegać będzie bez szkody dla środowiska. Jeśli dodatkowo cenisz sobie jasne zasady współpracy i chcesz sprzedać odpad za godziwą cenę, koniecznie skorzystaj z naszych usług – PALECZNY to ogólnopolski lider branży, oferujący atrakcyjne stawki oraz odbiór odpadów na terenie całego kraju. Pozbądź się uciążliwego problemu i skontaktuj się z nami już dziś!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 13 opinii