06 września 2023

Jak sprawdzić czy akumulator nadaje się do wymiany?

Kontrola akumulatora

Regularne przeglądy aut i użytkowanych maszyn to podstawa. Skąd wiedzieć, że akumulator nie spełnia już swoich funkcji i kwalifikuje się do wymiany? Jest kilka kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Dowiedz się, co świadczy o zużyciu tego urządzenia i gdzie oddać złom akumulatorowy.

Test sprawności akumulatora

Jest kilka sposobów na przetestowanie sprawności akumulatora. Po pierwsze, sprawdź jego napięcie. Wykorzystaj do tego profesjonalny sprzęt — multimetr. Jeżeli wskaże on poniżej 12 woltów, może to oznaczać, że urządzenie jest uszkodzone lub nienaładowane. Warsztaty samochodowe często posługują się też testerami mocy rozruchowej. Jeżeli samochód ma problem z rozruchem i wymaga kilkukrotnego uruchomienia silnika, by ruszyć, może to być objawem niesprawnego akumulatora. Zwróć też uwagę na wizualny stan urządzenia. Gdy na zaciskach pojawiają się korozja lub zanieczyszczenie, może oznaczać to wyciek elektrolitu.

Jaka jest żywotność akumulatora?

Standardowa żywotność akumulatora samochodowego wynosi od 3 do 5 lat. Uzależniona jest między innymi od warunków eksploatacji czy parametrów i jakości urządzenia. Wysokie i niskie temperatury mogą skracać okres jego sprawności. Istotny jest również sposób eksploatacji. Przykładowo, regularna jazda w warunkach miejskich, gdzie trzeba często zatrzymywać i ponownie uruchamiać auto, przyczynia się do zmniejszenia żywotności tego komponentu. Osoby, które jeżdżą rzadko i na krótkich trasach powinny szczególnie zwracać uwagę na stan akumulatora w pojeździe.

Objawy awarii akumulatora

Każdy kierowca powinien uważnie obserwować sprawność działania auta. Co może świadczyć o tym, że Twój akumulator nadaje się już tylko do odzysku i recyklingu? Pierwszym objawem są problemy z rozruchem pojazdu. Do niepokojących sygnałów zaliczają się jednak też słabe oświetlenie i nieprawidłowe działanie elementów systemu elektrycznego, takich jak centralny zamek, ogrzewanie, sterowanie szybami i lusterkiem. Jeżeli urządzenie szybko się rozładowuje, musisz rozważyć wymienienie go na nowe – tym bardziej jeśli pełne naładowanie go przy pomocy prostownika nie rozwiązuje problemu.

Gdzie oddać zużyte zużyte baterie samochodowe?

Wielu kierowców zastanawia się, co zrobić ze złomem akumulatorowym. Znajdują się w nim niebezpieczne substancje chemiczne, które wymagają odpowiedniej utylizacji. Dobrym rozwiązaniem jest recykling akumulatorów samochodowych. Po odebraniu przez naszą firmę urządzenie zostaje przekazane do odpowiedniego punktu, rozmontowane na części i odzyskuje się z niego materiały nadające się do ponownego użytku, takie jak ołów, plastik, nikiel i kadm. Co więcej, za oddanie starego akumulatora do skupu otrzymuje się pieniądze.

Skup złomu akumulatorowego

Twój akumulator nie działa dobrze? Oddaj go do skupu Paleczny. Zadbamy o to aby odzyskane z niego surowce nadające się do ponownego użytku zostały poddane recyklingowi. Zamów odbiór zużytej części przez formularz na naszej stronie lub przez telefon. Przyjedziemy we wskazane przez Ciebie miejsce i zapłacimy za przekazane nam zużyte akumulatory.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.5/5.0
Na podstawie: 13 opinii