Na czym polega recykling akumulatorów?
Zużyty akumulator samochodowy, podobnie jak ogniwo zamontowane w motocyklu, łodzi czy maszynie przemysłowej, nawet przez długie lata po wycofaniu z eksploatacji stanowi poważne zagrożenie dla środowiska oraz ludzkiego zdrowia. Jednocześnie, oprócz szkodliwych substancji i związków chemicznych, w tego rodzaju podzespołach znajduje się również wiele cennych surowców i materiałów, które można odzyskać, dając im „drugie życie”. Sprawdź, na czym polega recykling akumulatorów samochodowych i jak każdy z nas może przyczynić się do sukcesu w walce o czystszą planetę.
Jakie substancje znajdują się w akumulatorach?
Biorąc pod uwagę fakt, że w dalszym ciągu najpopularniejszym rodzajem ogniw montowanych w samochodach osobowych są wersje kwasowo-ołowiowe, nie może dziwić, że substancjami, których w tego rodzaju bateriach znajdziemy najwięcej, są rozmaite związki ołowiu. Równie powszechnymi, co niebezpiecznymi substancjami są roztwory kwasu siarkowego, które w takich urządzeniach pełnią funkcję elektrolitu. Dopełnieniem szkodliwego składu są rozmaite tworzywa sztuczne, które również nie pozostają obojętne dla środowiska naturalnego.
Korzystając z usług firmy prowadzącej skup akumulatorów w celu przekazania wyeksploatowanych podzespołów do recyklingu, zyskujesz gwarancję, że wszystkie niebezpieczne substancje i związki chemiczne nienadające się do dalszego wykorzystania zostaną poddane bezpiecznej i profesjonalnej utylizacji. Z kolei produkty, które mogą zostać przetworzone (a tych jest całkiem sporo) będą wykorzystane ponownie, co pozwala ograniczyć wydobycie surowców stosowanych do produkcji baterii.
Jak przebiega recykling akumulatorów samochodowych?
Trafiający do punktów hurtowego skupu złom akumulatorowy poddawany jest segregacji oraz wstępnej obróbce. Kolejnym krokiem jest właściwy recykling, który, w zależności od rodzaju dostarczonych ogniw, może mieć formę:
- mechaniczną – elementy ulegają rozdrobnieniu maszynowemu, a następnie są grupowane na frakcje, np. metale, plastiki, elementy papierowe itp.,
- termiczną – związki chemiczne z akumulatorów samochodowych pozyskiwane są poprzez wytapianie metali w odpowiednich piecach,
- hydrometalurgiczną – jest to metoda zakładająca odzysk substancji poprzez rozpuszczanie odpadów w kwasach lub związkach zasadowych.
Złom akumulatorowy, który można odzyskać
Wiesz już, jakie są sposoby na odzyskiwanie wartościowych surowców, które w przemyśle akumulatorowym można wykorzystywać wielokrotnie. Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie materiały i substancje podlegają odzyskowi:
- Ołów – podstawowy materiał stosowny do produkcji akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Szacuje się, że nawet 75% ołowiu wykorzystywanego do produkcji baterii pochodzi z recyklingu.
- Miedź, kobalt, nikiel – ich ilość zależy m.in. od rodzaju oraz pojemności baterii.
- Lit – z każdym rokiem jego odzysk będzie nabierał wartości z uwagi na rosnącą liczbę samochodów elektrycznych wyposażanych w baterie litowo-jonowe.
- Zużyte plastikowe obudowy oraz komponenty.
- Kwas pełniący funkcje elektrolitu.
Nawet 90% stosowanych do produkcji materiałów może zostać ponownie wykorzystanych dzięki sprawnemu recyklingowi akumulatorów samochodowych.
PALECZNY – skup akumulatorów ze wszystkich pojazdów!
Posiadasz zużyte ogniwa z samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, ale także motocykli, skuterów, łodzi lub maszyn przemysłowych? Już dziś skontaktuj się z nami i sprawdź, ile możesz zarobić, stawiając na recykling prowadzony przez skup akumulatorów PALECZNY! Oferujemy najwyższe stawki oraz bezproblemowy odbiór złomu akumulatorowego na terenie całego kraju. Pozbądź się zalegających odpadów ze swojego garażu lub posesji i zyskaj dodatkowe pieniądze w czasach galopującej inflacji.
Średnia ocena:
4.7/5.0
Na podstawie:
9 opinii
Ekspert w dziedzinie ochrony środowiska, specjalizujący się w doradztwie środowiskowym.