27 maja 2022

Sprzedaż zużytego akumulatora krok po kroku

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Podstawowym elementem instalacji elektrycznej w samochodzie jest akumulator. Odpowiada on przede wszystkim za rozruch pojazdu oraz działanie podzespołów potrzebujących prądu, gdsilnik jest wyłączony. Jak w przypadku każdej części w aucie trzeba o niego dbać. Inaczej wygląda eksploatacja baterii zimą, a odmiennie latem. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest wymiana zasobnika energii na nowy. Jednak co zrobić, gdy ogniwa się zużyją? Jak zadbać o prawidłowy recykling? Sprawdź, jak postępować ze zużytym akumulatorem.

Z czego składa się akumulator?

Zasobnik energii, dzięki któremu samochód może odpalać i jeździć, to w rzeczywistości mała skrzyneczka. Składa się z kilku elementów:

  • elektrolit,

  • płyty ujemne oraz dodatnie,

  • kratki,

  • separator,

  • ogniwa,

  • obudowa.

Zewnętrzna część baterii wykonana jest z materiałów, które są odporne na działanie kwasów. Osłona musi także chronić zasobnik energii przed wpływem czynników zewnętrznych. Pod pokrywą znajdują się ogniwa oddzielone separatorem. Te komponenty to nic innego jak połączone ujemne i dodatnie płyty. Im wyższe napięcie baterii, tym więcej ich potrzeba.

Elektrolit to odpowiedni roztwór kwasu siarkowego, który przekazuje energię między płytami dodatnimi i ujemnymi oraz aktywuje w nich materiał czynny. Stelaże, na których zbudowane są akumulatory samochodowe, to kratki wykonane z bardzo lekkich materiałów, mogących przewodzić również prąd elektryczny.

Co jest cennego w akumulatorze?

Żeby ogniwo mogło funkcjonować w optymalny sposób, wszystkie podzespoły muszą być wykonane z wysokiej jakości surowców. Pozostawianie tych materiałów bez odzysku jest nieopłacalne zarówno z punktu widzenia finansowego, jak i ochrony środowiska. Dlatego warto przeprowadzić recykling baterii. Utylizacja akumulatorów samochodowych polega na ich kompletnym rozładowaniu, a następnie demontażu. Po drugim etapie odbywa się segregacja elementów, które są kruszone, by uzyskać postać granulatu. Konsekwencją tego działania jest proszek, w którym znajdują się cenne surowce: grafit, kobalt, lit, mangan czy nikiel. Dodatkowo recykling akumulatorów samochodowych pozwala odzyskać dużą część ołowiu, który został użyty do ich produkcji.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Najlepszym wyjściem dla osoby, która chce się pozbyć zużytego zasobnika energii, jest udanie się do skupu akumulatorów. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest profesjonalny recykling ogniw samochodowych. Dodatkowo cena złomu sprawia, że sprzedający otrzymuje wysoką kwotę po oddaniu baterii na złom.

Znacznie ważniejsze niż perspektywa finansowa są konsekwencje złej utylizacji akumulatorów samochodowych dla ekosfery. Jeśli pierwiastki chemiczne znajdujące się w zasobniku energii zostaną poddane nieprawidłowo wykonanemu procesowi odzysku surowców i dostaną się do środowiska, mogą zanieczyścić ziemię lub wodę, a nawet spowodować katastrofę naturalną, jeżeli będzie ich dużo.

Czy można sprzedać używany akumulator?

Nie tylko można, ale wręcz trzeba. Zużyte ogniwo jest traktowane jako odpad niebezpieczny i należy z nim odpowiednio postępować. Oznacza to, że recykling akumulatorów samochodowych jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Dodatkowo wyrzucenie produktu do zwykłego śmietnika może być bardzo kosztowne, gdyż Inspekcja Ochrony Środowiska może nałożyć za to mandat karny w wysokości 500 zł. Z tego powodu najrozsądniejszym sposobem jest sprzedaż zużytej baterii – Twoje działanie w takim przypadku nie wpłynie negatywnie na środowisko i nie będziesz zagrożony grzywną. Ponadto cena złomowa akumulatorów jest atrakcyjna, więc dodatkowo otrzymasz pieniądze za zużyty zasobnik.

Gdzie można sprzedać używany akumulator?

Najlepszym wyjściem dla osoby, która chce sprzedać zużyte ogniwo, jest udanie się do specjalnego miejsca wykupu. To idealne rozwiązanie zarówno z punktu widzenia sprzedającego, jak i ekologii. Właściciel, zgodnie z aktualną ceną baterii na złomie, otrzymuje pieniądze. Profesjonalny obrót zasobnikami energii zapewnia właściwy w rozumieniu prawa recykling ogniw samochodowych, w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego. Jeśli chcesz poddać odzyskowi surowców baterię, której już nie będziesz używać, wybierz skup akumulatorów Paleczny. Działamy na własnym sprzęcie i zapewniamy bezpieczeństwo utylizacji zasobników energii od ponad 20 lat.

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 11 opinii