06 września 2023

Po co skupuje się akumulatory?

Skup akumulatorów

Zależy Ci na ochronie środowiska? Uważaj na odpady niebezpieczne! Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na bezpieczną recykling zużytych akumulatorów. Dowiedz się więcej na ten temat i surowców nadających się do recyklingu i ponownego użytku. Wyjaśniamy, czym zajmuje się skup akumulatorów i kto może skorzystać z jego usług.

Bezpieczna utylizacja akumulatorów

Niektórych przedmiotów nie możesz wyrzucać do zwykłego kosza na odpady. Właśnie tak jest z złomem akumulatorowym. Jeśli zawarty w nich elektrolit przedostanie się do gleby lub wód gruntowych, spowoduje ich poważne zanieczyszczenie i skażenie. Ponadto niewłaściwie przechowywane zużytych akumulatorów może stwarzać zagrożenie samozapłonu i wybuchu, dlatego tak ważne jest, aby zużyte baterie trafiły do profesjonalnej firmy wyspecjalizowanej w odbiorze, transporcie i skupie złomu akumulatorowego.

Ile kg ołowiu jest w akumulatorze?

Akumulator zawiera średnio od 5 do nawet 35 kilogramów ołowiu w zależności od rodzaju i wielkości danej sztuki. Metal ten jest szkodliwy dla człowieka, co samo w sobie jest wystarczającym argumentem przemawiającym za profesjonalnym i bezpiecznym recyklingiem złomu akumulatorowego. Należy pamiętać, że niedozwolone jest wyrzucanie tych zużytych urządzeń do zwykłych pojemników na odpady. Nie należy też próbować rozbierać akumulatora na części we własnym zakresie, a zadbać o jego fachowy odzysk, do czego niezbędne jest doświadczenie i bezpieczne warunki pracy.

Co można odzyskać z akumulatora?

Poza ołowiem, pierwiastkami nadającymi się do ponownego użytku są nikiel, kadm i lit. Metale te wykorzystywane są do produkcji telefonów komórkowych, laptopów i innych urządzeń elektronicznych. Recykling zużytych akumulatorów obejmuje również przetwarzanie tworzywa sztucznego, z którego wykonano obudowy. Znajduje on dość szerokie zastosowanie – można użyć go ponownie do produkcji obudów do akumulatorów oraz do wytwarzania opakowań, rur, elementów motoryzacyjnych i mebli. Wielokrotne wykorzystanie surowców to szansa na zmniejszenie ilości odpadów, oszczędzanie energii i zwiększenie ochrony środowiska.

Gdzie oddaje się zużyte akumulatory?

Samochody, ciągniki, meleksy, maszyny sprzątające, wózki widłowe, elementy zasilania zewnętrznego, wkrętarki… we wszystkich tych pojazdach, maszynach i urządzeniach znajdują się zasobniki energii, które możesz oddać do skupu zużytych akumulatorów. Z takiej opcji często korzystają właściciele firm, na przykład warsztatów mechanicznych i zakładów produkcyjnych z rozbudowanym zapleczem maszynowym. Przedsiębiorcy muszą przestrzegać przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Do ich obowiązków należy bezpieczny odbiór, transport i odzysk oraz recykling substancji niebezpiecznych. Firma Paleczny, specjalizująca się m.in. w skupie akumulatorów samochodowych pomaga klientom w legalnym i bezpiecznym gospodarowaniu odpadami.

Recykling zużytych akumulatorów

Niewłaściwie przechowywany złom akumulatorowy jest szkodliwy dla środowiska, toksyczny dla ludzi i zwierząt. Upewnij się, że zużyte akumulatory zostają odpowiednio zabezpieczone i nie stanowią zagrożenia. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w ich bezpiecznym recyklingu!

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.8/5.0
Na podstawie: 7 opinii